No co co co? Každý měl v mládí nějaký vzor ne? Já jsem měl nekorunovaného krále kung-fu…
S tím největším zděšením a hrůzou jsem se včera večer dozvěděl o smrti Bruceho Lee. Bruce byl jedním z mála vyznavačů bojových umění, kteří si zaslouží obdiv a úctu Budo společnosti ve Spojených státech. Jeho ztráta je nenahraditelná a všichni ji hluboce pocítíme. Nikdy jsem neměl příležitost setkat se sním osobně, třebaže jsem mluvil s některými lidmi, kteří ho osobně znali. Také jsem měl možnost opakovaně obdivovat jeho umění na plátně. Bruce Lee bude žít v našich vzpomínkách věčně !
Dirk W. Mosig Americus, Georgia
Bruce Lee se stal oblíbeným hercem – hezký mladý muž,který měl všechno, co je třeba – vzhled, šikovnost, odvahu, znalost, inteligenci. Mám Bruceho Lee moc ráda, protože byl nejen dobrý herec. Ve svých filmech si byl vždy jistý sám sebou a svým uměním. Mám ho ráda pro jeho herecký talent, osobnost, výrazové schopnosti /které byly velmi cenné/, perspektivu v bojových uměních a kouzlo osobnosti. Měl odvahu a byl velmi silný. Přála bych si aby stále žil, Protože by udělal mnohem víc filmů. Podle mne byl Bruce Lee nejlepším v kung-fu na celém světě. Bruce Lee odešel, ale není zapomenut. Je králem mezi všemi ostatními !
Rhonda Womble, Baltimore, Mariland
Život Bruce Lee
27.listopadu 1940 časně ráno, v čínské čtvrti San Franciska, porodila mladá Asiatka své čtvrté a poslední dítě. Dítě narozené v roku Draka, dostalo podle staročínského kalendáře přezdívku „Little Dragon“ – malý drak.
Čím a kdo bylo to dítě, než se stalo legendou ? Patrně jeden z nejlepších mistrů kung-fu, idol milionů diváků na celém světě Ale nejen to! Nejprve byl krásným dítětem. Později vůdcem mládežnického gangu a playbojem. A také fanatik čínských bojových umění, učitelem, filozofem a vzorem k následování. Na člověka který prožil na tomto světě jen 32 let, měl opravdu bohatý životopis. Nenarodil se v nejšťastnější době života své rodiny. Rodiče byli operní pěvci, ale v USA se jim dařilo špatně. Otec vystupoval málo a matka jen s největším úsilím udržovala velkou rodinu.
Bruce měl několik let když se rodina přestěhovala do Hongkongu. Nikdy toho nelitovali, protože tento krok se ukázal jako velice šťastný. Otec dostal dobře placenou práci. Krátce na to už rodina vlastnila elegantní dům ve vilové části města. V porovnání s tisíci jinými dětmi bylo Brucovo dětství šťastné a radostné. Byl vychován v dostatku a rodičům stálo za to dát potomky na studia do renomovaných škol.
Jeho první herecké kroky (díky otcově vlivu), začali velice brzy. Již jako šestiletý hrál v prvním filmu. Film se jmenoval „Narozeniny lidskosti“. Následující film natočený o dva roky později mu vynesl slávu v celém Hongkongu. Film měl název „Kid Cheung“. V 13. letech začal Bruce (na popud otce – fanatika zdraví a životní energie) cvičit Kung-fu. Najednou s ním začalo cvičit mnoho jeho vrstevníků, ale jen pár, ale jen pár vydrželo tvrdou tréninkovou řeholi až do konce. Bruce vydržel a ukázalo se že byl nejlepší. Jeho prvním učitelem byl slavný velký mistr Yip Man emigrant z Číny, člověk který celý život zasvětil zdokonalování čínských bojových umění. V Brucevi nalezl Yip Man neobyčejně talentovaného a disciplinovaného žáka. Oba spojilo velké přátelství, které přetrvalo mnoho let až do smrti velkého mistra.Lekce u Yip Mana daly solidní základ o tajemných systémech boje beze zbraně, známých jen vybraným a také mnoho praktických zkušeností jejich využití. Nezviklá energie a ohromná ambice způsobily, že Bruce musel být všude nejlepší. Jeho nespoutaná energie způsobila, že jako mladík vstoupil do mládežnického gangu a stal se jeho vůdcem. V pouličních bojích s konkurenčními bandami hledal potvrzení svého umění. Nezáleželo mu na penězích které mohl získat, prostě se rád bil. Jedna z bitek se odehrála na střeše pětipatrového domu a málem skončila pro oba uličníky tragicky. V tom čase se však stal z Bruceho opravdový fanatik Kung-fu, cvičil v každé vhodné chvíli, dokonce i při jídle. Ve svém pokoji hodiny zdokonaloval své umění, tisíckrát procvičoval ty samé pohyby a cvičení tzv. Kata.
Vrozené dispozice fyzické i psychické a také systematický intenzivní trénink způsobily, že ve svém umění dosáhl málo vídanou dokonalost.Nevysoký štíhlý jako většina asiatů, byl skvěle připraven. Měl ohromné úspěchy u žen a dívek.Učil se v exkluzivním Saint Francis Xarier College do kterého ho poslali rodiče. Učení mu nezpůsobovalo žádné potíže. Mnohokrát se zúčastnil školních soutěží a turnajů v boxu. Vždy zvítězil. Mnoho hodin strávil také péčí o své černé vlasy.Chtěl se líbit a také měl mnoho nápadnic.
Nejenže jim imponoval, ale ještě ke všemu výborně tančil. V roce 1958 se stal králem Hongkongu v tanci ča-ča a v tomto roce také balí zavazadla a se 100$ jede za oceán zkusit štěstí do rodné země.
Několik měsíců žije u přátel svého otce v San Francisku, potom přesídlí do Seattle a začne studovat filozofii na místní univerzitě.V noci tvrdě pracuje, ráno chodí na výklady a samozřejmě pilně trénuje. Začíná učit Kung-fu nejprve své přátelé a potom ty co mohou zaplatit.
Na studiích poznává studentku lékařství, Lindu Emery a zanedlouho je svatba, čímž rozesmutnil tisíce Fanynek v Hongkongu.
Zanechává studií a otevírá školu „BRUCE LEES KUNG-FU INSTITUTE“.Jeho škola je slavná, má mnoho bohatých a vlivných žáků, např.: Steve Mc Quin, James Coburn, Kaarem Abdul Jabar, filmoví producenti a byznysmeni. Samozřejmě jen několik vybraných se můžou pochlubit tím že je učil sám Bruce Lee, práci vedli hlavně jeho první žáci a později asistenti : James Yimm Lee, Take Kimbura a Dan Inosanto.
Sám Bruce Lee říkal : „To co dělám je velmi spekulantní. Žádám 500$ za deset hodin výuky a lidí stále přibývá. Zdvojnásobuji cenu a také přicházejí. Neměl jsem tušení kolik lidí se zajímá o čínské systémy boje.“ Jeho rodině se také daří dobře. „Vzpomínám si na první léta našeho společného života jako na období absolutního štěstí“, řekla později jeho žena Linda. Mají spolu dvě děti, dceru Shannon a syna Brandona. Bruce Lee dovedl styl Wing Tsun k dokonalosti, ale zjistil že mu pravidla tohoto stylu tvoří hranici vývoje. Aby dosáhl maximální svobodu, iniciativu a dokonalost v bojových uměních, učil se i u jiných mistrů. Ovládal různé styly kung-fu, mnoho obměn boxu (Thajský, Barmský), znal japonské systémy boje ju-jitsu, aikido, kempo, taekwondo a různé styly karate.
Ovládal umění boje různými předměty, populárními u lidí dálného východu. Tzv. KOBUDO (boj tyčí, cepem na rýži – NUNCHAKU, řetězem … .
Poznával tajemství boje „pánů noci“ čili Ninjů a jejich umění koncentrace vnitřní energie či, umění házet smrtonosné šipky a hvězdice.
Zlikvidoval pro něj nepotřebné bariéry Wing Tsun a vytvořit vlastní originální styl – JEET KUNE DO (styl zasahující pěsti), ve kterém využil prvky všech stylů boje, které ovládal. Byl to svérázný „styl bez stylu“. Své umění označil takto:
„Nebojuji v žádném přesném stylu . Nikdy nevíš co udělám a já to také nevím. Můj styl i pohyb je výsledkem tvého pohybu, moje technika je efekt vytvořený tebou. Vyznavači jednoho stylu se do něj přivazují, pilují formu a plahočí se za tím samým a tím se dostávají do neřešitelné pasti. Neprohlédnou zásadní problém, nedovedou vyjít z vlastního pozorování, přestávají být sami sebou. Každý může pracovat volně a pln možnosti, když se nalézá mimo určitý styl. Když cvičíš klasické styly, rozumíš rutině, tradici, ale nerozumíš sobě. Je to pravda to mohu dokázat každému člověku na světě.“
Není to nejskromnější výrok, ale v té době se největší znalci kung-fu shodli na tom že Bruce Lee je opravdu dobrý.
V populárním televizním pořadu, který sledují milióny amerických diváků, vystoupil Bruce v kulminačním bodě programu a ukázal co umí. Jedním kopnutím rozbil na kusy 4 z 5 jedno coulových desek, zavěšených na provaze. Je to kop který vyžaduje obrovskou rychlost a proto je jen velmi zřídka ukázán jinými mistry. Program sledoval také jeden z šéfů filmové společnosti „Golden harvest“ z Hongkongu a ten nadšen Brucovým uměním, mu nabídl mnoholetou smlouvu. A to byl jeden z důležitých zvratů v životě Brucea.
Rozhodnutí o návratu do Hongkongu nebylo jednoduché. Rozpustil výborně prosperující školu, přinášející ohromné zisky. Teď záleželo vše na tom jak bude přijat místním publikem po mnohaleté pauze. „Čínská továrna snů“ jak se říká filmovému impériu Bratří Show-to je jeden z největších producentů filmů na světě. Bruce zaangažovaný Ala Hollywood dostal šanci a ve filmu „Big Boss“ hrál hned hlavní roli. Film byl natočen jako rafinovaný východní western. Bruce Lee se tvrdě připravoval na svou roli. „Cítil jsem, že mohu udělat lepší práci, než v „Green Hornet“ . To říkal před dokončením filmu. Spolu s producentem čekali na premiéru. Reakce publika překonala veškerá očekávání. Tímto filmem se Bruce Lee vyhoupl na špičku popularity a diváci nechtěli sledovat nikoho jiného. Stal se největší hvězdou v Hongkongu. Další film byl „Fist of fury“ – šílená pěst ve které hrál Bruce roli studenta ve škole kung-fu, která konkurovala japonské škole karate. Každý další film byl příslibem rekordních zisků. Natočil ještě několik filmů. Některé byly promítány v různých zemích s různými názvy : „Drakova cesta„, „Krvavá odplata“, „Bambusová cesta“, „Mstitel“, „Drakova pěst“, „Příchod draka„, „Hra na smrt“, „Boxer v Shantungu“, „Tajemství smrtelného úderu“, „Člověk – legenda“, „Poslední boj„, atd..
Dohromady hrál v 18 filmech. Posledním ale nedokončeným filmem byl film „Smrtící hra„, ve kterém je jeho protivníkem mafie a konkrétně černý košíkář Kareem Abdul Jabbar. Asi nejznámějším a nejlepším filmem s Brucem je film „Enter the Dragon“ – příchod draka. Ve většině případů byl k filmu napsán naivní scénář, který měl dát vyniknout hlavnímu hrdinovi. Ve finálových scénách bojuje Bruce proti nejtěžším soupeřům. Když vidíme klasickou bitku v čínském boxu, připomíná nám to mlýn. Zápasníci si vyměňují údery v dlouhých sériích. Když filmoval Bruce a to co natáčela kamera to nebyly triky. Bitva byla samozřejmě domluvena, „postavena“ choreografem a bojující vzhledem k bezpečnosti nepoužívali plnou sílu úderu, ale bojovali doopravdy. Bruce ve svých filmech bojoval s protivníky všech možných stylů a druhů boje. Klasickým příkladem jeho „stylu bez stylu“ je scénka z filmu „Drakova cesta“ kde bojuje s americkým šampiónem karate, Chuckiem Norrisem, mistrem Tangsoo do. Finálový souboj dvou hlavních hrdinů se odehrává v koloseu v Římě. V počátcích souboje je Bruce zatlačován do defenzívy tvrdým a výborným Norrisem. Tu náhle Bruce mění styl, začne pracovat jako boxer, tancuje okolo Norrise jako Muhamad Ali v nejlepších letech. Chuck Norris dovede bojovat pouze jen jedním stylem, je překvapený změnou, nedovede se přizpůsobit a inkasuje, Bruce znovu mění taktiku a vítězí.Bob Wal, jeden z jeho filmových protivníků řekl : „Bruce vede údery v sériích, úder za úderem, nedovolí ani chvilku oddechu. Myslím si že ho nelze porazit“. Ohromnými zkušenostmi, které získal, mnohokrát varoval před studiem kung-fu jen pro techniku boje a likvidaci protivníka. Bruce říkal: „Kung-fu není zábava. Je to vysoce specializovaná technika umění, která zkoušená nedostatečně vycvičenými a málo zkušenými, může být smrtonosná. Potřebuje fyzickou dokonalost, chuť a talent do boje, rychlost, reflex. Kromě těchto čistě vnitřních prvků adept kung-fu musí rozvíjet vnitřní disciplínu, psychickou rovnováhu pro případnou obranu před útokem, bez toho, že zneužije svých schopností . Jestli nejsi připraven na to, věnovat podstatnou část života studiu bojových umění pod dohledem zkušeného mistra, pamatuj že tvé nedostatečné vědomosti mohou být nebezpečné jak pro tebe tak pro jiné. Z přeceňování vlastních schopností pramení nedocenění protivníka. Musíš vědět zda jsi dostatečně silný abys ho porazil. Ale on to neví. A ty také musíš věřit i když to nevíš“.
V roce 1973 měl Bruce 32 let a byl na vrcholu slávy. Pracoval tehdy jako nikdy: byl hlavní hrdina, kaskadér, scénárista a režisér svých filmů. Přátelům říkal, že se cítí unavený. Nic divného, protože žil moc intenzivně a rychle na jednoho člověka. V soukromí to byl dobrý manžel a otec, i když se kolem něj točilo mnoho pěkných žen. Ráno 21. října obyvatelé Hongkongu s hrůzou četli ohromné titulky v novinách: „Bruce Lee nežije“. Bruce král všech bojovníků, zemřel. Nikdo tomu nechtěl věřit. Není divu, Bruce byl pro své okolí mužem v plné, jak duševní tak fyzické, a najednou zemřel během několika minut? Na téma náhlé smrti se začali šuškat nejfanfastičtější pověsti. Podniklo se vše, aby se zjistila příčina Bruceho smrti. Byly zkoumány vnitřní orgány, vzorky se posílaly i do Austrálie a na Nový Zéland. Všichni odmítali teorii otrávení. Dr. R. R. Lycette prozkoumal Bruceho Lebku ale žádné zranění nenašel. Bruceho mozek byl ale „oteklý jako houba“. Vážil 1575 gramů, přičemž normální váha je 1400 g. Profesor R. D. Teare, (profesor soudního lékařství na Londýnské univerzitě prohlásil po prozkoumání případu, že smrt nastala přecitlivělou reakci na Meprobamat nebo Aspirin. I když se to zdá nepravděpodobné – takových případů je málo – bylo to jediné možné vysvětlení. Bruce měl dva pohřby – jeden v Hongkongu pro desetitisíce svých příznivců, druhý v Seattle, kde byl také pohřben. Ten byl víceméně soukromy. Bruce měl na sobě čínský oděv, který nosil ve filmu Enter the Dragon.