Blockchain je decentralizovaná databáze, což znamená, že není uložena jen na jednom místě, ale na několika.
Tato databáze může ukládat jak transakce, tak i nejrůznější zápisy a seznamy.
Pro zjednodušení si ale Blockchain můžeme představit jako několik boxů, které jsou za sebou připoutány k sobě. Zní velmi jednoduše, ale takto si opravdu můžeme představit Blockchain. Hlavní otázkou ale je, jaké informace v sobě tyto boxy ukrývají. Rozhodnutí, co se bude do Blockchainu ukládat, v žádném případě není limitováno a je kompletně na vývojáři, který daný Blockchain vyvíjí.
Například Blockchain Bitcoinu v sobě ukládá transakce, které mezi sebou uživatelé provedli. Blockchain může být použit všude, kde dnes používáme normální databáze, ale své hlavní uplatnění nachází hlavně na místech, kde je zásadní důvěra a robustnost. Proto můžeme vidět první použití Blockchainu například v bankovnictví, finančních produktech, státní správě, lékařství a postupně ve skoro každém odvětví.
Proč ale tyto informace ukládáme v pomyslných boxech? Informace v těchto boxech totiž nemůžou být změny ani smazány ve chvíli, kdy jsou zapsány a přidány do řetězce ostatních bloků.
Blockchain je tedy decentralizovaná, nepoškoditelná a neměnná databáze, která ukládá určité informace. Rozšiřováním této databáze mezi uživatele sítě se stává decentralizovanou, což znamená, že zde není žádná centrální společnost nebo prostředník, který by databázi spravoval zároveň, každý, kdo drží kopii Blockchainu, si je v síti rovný a má stejný hlas jako kdokoliv jiný.
Jak Blockchain funguje?
Nyní se pokusím jednoduše vysvětlit princip fungování Blockchainu a transakcí, které probíhají v Bitcoinové síti. Základem toho, aby Blockchain fungoval, je dostatek lidí, kteří už nechtějí být závislí na třetí straně. Kolik je ale “dostatek” v praxi? Alespoň tři. Pro pochopení si ale vytvoříme Blockchain s deseti uživateli. Tito lidé si po vzájemné dohodě vyměnili detaily o svých účtech, bez toho, aniž by věděli totožnost druhého. Každý má k dispozici prázdnou složku a jakmile si mezi sebou těchto deset lidí začne posílat transakce, tak se tato složka začne plnit papíry s transakcemi. Dohromady tyto papíry vytvoří určitý registr, který zaznamená všechny transakce.
Když proběhne transakce
V této chvíli každý z deseti lidí čeká s prázdným papírem na zapsání nové transakce, když v tu ránu Adam (#2) pošle 1 Bitcoin Aničce (#9).
Pro uskutečnění transakce musí Adam (#2) sdělit všem ostatním, že posílá Aničce (#9) 1 Bitcoin, aby si každý mohl transakci zaznamenat na svůj papír.
Ve chvíli, kdy Adam (#2) oznámil, že chce poslat jeden Bitcoin – všichni ostatní v síti zkontrolují ve svých záznamech, zda Adam (#2) má dostatečný počet Bitcoinů pro uskutečnění této transakce. Za předpokladu,
že má – všichni si tuto transakci zapíši do svých papírů a v této chvíli je transakce považována za dokončenou. Jak čas postupuje, tak transakce přibývají. Stále ale platí stejná pravidla, pokud někdo chce poslat Bitcoin někomu jinému,
musí to ohlásit všem ostatním. Oni poté zkontrolují jeho zůstatek a když je všechno v pořádku, zapíší tuto transakci na svůj papír. Toto se opakuje stále dokola a dokola.
Co se ale stane, když je transakcí tolik, že na papíru dojde místo?
Je čas vložit papír do složky, kterou každý z deseti lidí na začátku obdržel, následně si všichni vezmou nový papír a pokračují stejným způsobem, jako když psali první stránku.
Předtím ale, než všichni vloží papír do svých složek, musíme ho nejdříve zapečetit jedinečnou (unikátní) pečetí, na které se všichni shodnou, tedy tato pečeť bude na všech papírech stejná.
Zapečetěním papírů zajistíme, že nikdo v budoucnosti nebude schopen transakce změnit ani smazat. Navíc za předpokladu, že každý účastník v síti této pečeti důvěřuje, tak každý věří i transakcím uvedeným na těchto záznamech. Proto jsou tyto pečetě základem celého systému. Celému procesu tohoto “pečetění” se v Bitcoin síťi říká “těžení”. Proto se můžete často setkávat s pojmy jako “těžba bitcoinu”.
Zde můžeme vidět jedeno z hlavních rozdílů mezi Blockchainem a bankami (a dalšími prostředníky). Banky nám dávají příslib toho, že naše transakce nebudou nikdy žádným způsobem upraveny.
V případě distribuované a decentralizované sítě, jako, je právě ta Bitcoinová je tímto příslibem právě tato pečeť.